Skip to main content

 

Bordro Hesaplama

 

Bordro hesaplama işlemi için;

1- Hızlı erişim çubuğunda bordrosu hesaplatılacak personel seçilir ve “Bordro İşlemleri” altında bulunan “Bordro Sıfırla ve Hesapla” ekranına giriş sağlanır.

bordrohesapla1

 

2- İlgili ekranda ay yıl bilgisi seçimleri yapıldıktan sonra “Çalıştır” butonu kullanılarak bordro hesaplatılır.

bordrohesapla2

 

Seçilen ay için öncelikle otomatik olarak bordro sıfırlama işlemi başlar ve sıfırlama işlemi tamamlandıktan sonra bordro hesaplama aşamasına geçilir.

 bordrohesapla3

 

bordrohesapla4

 

Bu ekranda personelin önceki aylardaki bordrolarının hesaplanıp-hesaplanmadığının, kesinleşip-kesinleşmediğinin bilgisini de görebilirsiniz. Bordrolar hesaplatıldıktan sonra eğer bir değişiklik yapılmayacak ise “Bordro Kesinleştir” ekranı kullanılarak kesinleştirilmelidir. Bir diğer önemli konu bordro hesaplamasının yapıldığı aydan bir önceki ayda hesaplanmamış veya kesinleştirilmemiş bordro var ise bordrolar hesaplanamaz. Öncelikle önceki ayın hesaplama ve kesinleştirme işlemleri tamamlanmalı ve  sonrasında ilgili ay için işlem yapılmalıdır.

 

bordrohesapla5 

 

 

Bordro Kesinleştir

Bordro kesinleştirme işlemi için;

1- Hızlı erişim çubuğunda bordrosu kesinleştirilecek personel seçilir ve “Bordro İşlemleri” altında bulunan “Bordro Kesinleştir” ekranına giriş sağlanır.

bordrokesinlestir1

 

2- İlgili ekranda ay yıl bilgisi seçimleri yapıldıktan sonra “Çalıştır” butonu kullanılarak bordro kesinleştirme işlemi yapılır.

bordrokesinlestir2

 

“Bordro Kesinleştirmek” bordronun hazır olduğu raporlamalarının yapıldığı ve artık basıma hazır hale geldiği, herhangi bir değişiklik yapılmayacağı anlamına gelir. Bordroların self servis ekranlarında görüntülenebilmesi için de kesinleştirme işleminin yapılmış olması gerekmektedir. Böylece kesinleşmemiş ara hesaplamalar kullanıcılara yansımaz.
Kesinleştirme işlemi yapılmış bordroda herhangi bir veri değişikliği veya tekrardan bordro hesaplatma işlemi yapılamamaktadır. Değişiklik yapılması gerekiyor ise “Kesinleştirme Kaldır” ekranından ilgili ayın kesinleştirme işleminin kaldırılması gerekmektedir.

Bir çalışma seçtiğinizde sadece o çalışma için, herhangi bir kurum seçtiğinizde de o kurum altında ki tüm çalışmalar için bordro hesaplama-sıfırlama, bordro kesinleştirme-kaldırma işlemleri yapabilirsiniz.