Skip to main content

Personellerinizin icra tanımlamalarını icra tanımlaması gerçekleştirilecek olan personelin üzerine geldikten sonra,

Bordro işlemleri altında yer alan “İcra Kesintisi Düzenle” ekranından gerçekleştirebilirsiniz.

Icra-0

Yeni bir icra tanımı başlatmak için , ekranın sol alt köşesinde yer alan “Yeni İcra Ekle” butonuna tıklamanız gerekmektedir.

Icra-1

İcranın tipi icra kesinti seçeneklerinden , gelen icra tebliğine istinaden seçilmelidir.

Icra-2

İcra Kesinti Seçenekleri alanında listelenen icra tiplerinde , maaş veya ek ödemeler dahil olacak şekilde seçim yapılması durumunda, icraya dahil edilecek olan ek ödeme kalemlerinin belirlenmesi istenir.

Icra-3

Maaş oluştur alanında default olarak kullanım kolaylığı sağlaması adına Norma Mesai, Genel Tatil Mesaisi Günlük, Yıllık İzin ve Hafta Tatili Normal Mesaisi kalemleri listelenmektedir.

Varsayılan olarak belirlenen ödeme veya mesai kalemlerinin dışında belirtilmesi gereken bir kaleminiz mevcutsa ,  “Mesailer” ve “Ödemeler” alanlarından kalemlerin belirleme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Icra-4

İcraya ilişkin bilgilerin girilmesi ile icra oluşturulmuş olacaktır.

  • Alacaklı Adı,
  • İcra Dairesi,
  • İcra Dairesi IBAN,
  • İcra Dosya Numarası  alanları modül üzerinden alınacak olan FEK ve Cevap Yazılarının içeriğini oluşturmaktadır.

 

Toplam icra tutarı üzerinden kesintiler yapılmaktadır. Eğer icra kaydı ilk  defa dakika da takip edilerek kesintiye uğratılacaksa toplam ve kalan alanları aynı tutar değerlerini içermelidir.

Icra-5

Daha öncesinde kesinti işlemi yapılan bir icranın  dakika da kaydı oluşturulmak istenirse

Toplam icra tutarı “Toplam” alanına girildikten sonra, kalan kısmına kalan icra tutarı yazılarak buradan icra takibi yapılması sağlanır.

Icra-6

Sendika aidatı kesintiniz varsa sendika aidatına öncelik verilmesi için  alanın işaretlenmesi gerekmektedir

Aynı şekilde İşten çıkış durumunda kıdem ve ihbar tazminatlarının kesintiye dahil edilmesi  isteniliyorsa işaretlenmelidir.

Ay ve Yıl alanlarında icranın başlangıç tarihi girilmelidir.

Icra-7

Açılan sayfada yer alan tanım alanlarında  gerekli düzenlemeleri gerçekleştirdikten sonra “İcra Ekle” butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

İcra tanımlamalarının ardından personellerinizin  Bordro Hesaplamaları yapılırken ilgili bordro ayında icra tanımı gerçekleştirirken belirlemiş olduğunuz ödeme veya mesai kalemleri dışında kalemler  var ise, hesaplama esnasında sistem mutlaka uyarı mesajı veriyor olacaktır.

Icra-8

Uyarıdan sonra icra düzenleme ekranına yeniden erişim sağlayarak kalemler özelinde ilgili icra kaydında ekleme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bu düzenlemeyi gerçekleştirebilmek için icra kaydı oluşturulduktan sonra  “Kurallar ve Tarihçe” alanına tıklamanız gerekmektedir.

 

Icra-9

Açılan ekranda mesai ve ödeme kalemleriniz özelinde ekleme işlemi gerçekleştirerek yeniden hesaplama işlemlerinizin sağlamasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda açılan ekranda ay bazında ilgili icranın kalan kesinti bilgisini görüntüleyebilirsiniz.

 

Icra-10

 

Personellerinizin ay bazında icradan kesilen tutarlarını rapor değerleri ile excel formatında görüntülemek isterseniz, ilgili bordro ayı veya ayları hesaplatıldıktan sonra Ekranın sol at kısmında bulunan “Rapor” butonu tıklayarak indirme işlemi sonrası görüntüleme gerçekleştirebilirsiniz. Rapordaki değerler yalnızca ilgili personel özelinde listeleniyor olacaktır.

Icra-11

 

Tüm personellerin ilgili aylarda kesilen icra değerleri tek bir rapor ekranında görüntülenmek istenirse, en tepe kurum kırılımınız üzerine geldikten sonra “Raporlar” bölümü altında yer alan ” İcra Raporu” yetki ekranı üzerinden raporu indirerek görüntüleyebilirsiniz.

Icra-12

Rapordaki icra kesinti değerleri raporun çekilmiş olduğu tarih değer aralığında icra tanımı olan ve ilgili ayda bordroları hesaplatılmış olan personellerin değerlerini içeriyor olacaktır.

Oluşturulan icra üzerinden FEK yazısı, Cevap Yazısı alınabilir. Ayrıca aynı tip icralar kopyalanabilir veya öncelik sıraları düzenlenebilir.

Her icra için öncelik sırası otomatik olarak sistem tarafından atanır. İçeride tanımlanmış olan bir icra kaydı varsa öncelik sırası sistem tarafından 1 olarak belirlenir. Akabinde oluşturulmak istenilen diğer icra kayıtlarının öncelik sırası ardışık olarak artıyor olacaktır.

Icra-13

 

Birden fazla icra tanımı olan personellerinizin icra kesintisi , öncelik sırası daha küçük olan icra için hesaplamaya dahil edilir.

İcralarınızın öncelik sıralarını “Öncelik Düzenle” alanı içerisinden gerçekleştirebilirsiniz.

Icra-14

Borç bittiği zaman sistem bordro hesaplama ekranı içerisinde ilgili icranın bittiğine dair bir uyarı mesajı verecektir.

Sistemde bitmemiş bir icraya herhangi bir nedenden kapatmak ya da ara vermek isterseniz kapanış tarihi tanımlayarak kapatabilirsiniz

İcranın kapatma işlemini veya ara verme işlemini gerçekleştirmek için “İcra Bitiş Tarihi” alanına bitiş tarihi değeri girmeniz gerekmektedir.